Да отделим време за подготовка на презентацията
Мислълта, че добре сме си свършили работата по подготовката на презентацията със сигурност ще ни вдъхне увереност и самочувствие, особено ако сме направили записки на PowerPoint презентация.
Да преодолеем притеснението
Често човек изпитва ужас само като си помисли, че му се налага да говори пред хора. Това е така, защото като цяло се боим от неизвестното или имаме неприятни спомени от ситуации, в които ни се е налагало да говорим пред хора. От нас се очаква просто да се замислим какво не се е получило предишния път и да се опитаме да се поучим от грешките си.
Някои от симптомите на притеснение са следните: сърцето ни бие по-учестено, ръцете и краката ни треперят, по челото ни избива пот, пребледнели сме или сме се изчервили, гласът ни трепери. Интересното в случая е, че тялото ни реагира по същия начин и на силни положителни емоции.
Една от възможностите за справяне със страха от изява пред хора е да си повтаряме, че всъщност сме много ентусиазирани. Нека високият адреналин работи за нас, а не против нас.
Друг трик е да спрете да си мислите, че хората, които ви слушат, ще ви съдят или критикуват. Вместо това мислете за себе си като за човек, който има ценна информация и който може да я сподели с останалите. С други думи, фокусирайте се върху себе си, а не върху другите.
Движете се преди презентацията. Така ще изразходвате енергия и ще се поуспокоите.
Дишайте бавно и равномерно.
Усмихвайте се, дори да ви е трудно. От една страна, това ще ви помогне да се почувствате по-добре, а от друга страна другите няма да забележат, че сте притеснени.
Да овладеем езика на тялото
Тук е важно да се отбележи, че човек трябва да обърне специално внимание на няколко неща: жестовете, движенията, стойката, визуалния контакт, изражението на лицето.
Стойката: не чакайте да застанете пред аудиторията, за да заемете изправена стойка. Вече ще е късно, защото хората започват да формират впечатлението си още в момент, в който видят някого. Затова трябва още с влизането си в стаята да сте изправили рамене.
Вървете уверено, когато отивате да заемете мястото си пред аудиторията. Застанете с леко разкрачени крака, като е добре да се упражнявате пред огледалото. Стойте така няколко секунди, докато се уверите, че всички присъстващи са обърнали поглед към вас.
Жестовете: трябва да ги използвате така, че да помогнете на хората около себе си да разберат по-добре какво им казвате. Жестовете ще ви помогнат да придадете на презентацията си енергичност и да подчертаете ключови идеи.
Важно да се отбележи, че колкото по-голяма е аудиторията срещу вас, толкова по-изразителни трябва да са жестовете. Това е необходимо, за да могат останалите хора да ги виждат добре.
Също така жестовете, при които ръката е отворена, се приемат по-добре от тези, в които свиваме юмрук.
Когато хората срещу вас видят дланите ви, на подсъзнателно ниво ще интерпретират това като знак, че не криете нищо.
В никакъв случай не хващайте едната си ръка над лакътя с другата, освен ако не искате другите да си помислят, че сте много притеснени и имате нужда от прегръдка.
Никога не сочете с пръст тези срещу вас, защото това ще се изтълкува като закана или заплаха.
Не прекалявайте с жестовете, защото ще създадете впечатление, че се държите прекалено емоционално или преигравате.
Не слагайте ръце на хълбоците, за да не изглеждате заканително.
Движенията: правилото гласи да вървите само тогава, когато правите преход към нова идея. От вас се очаква да направите не повече от три крачки.
Не се клатете наляво-надясно.
Помнете, че едно от табутата при презентационните умения е заставане с гръб към аудиторията.
Визуалният контакт: продължителността на визуалния контакт трябва да е между 3-6 секунди, но не повече. Спирайте погледа си на конкретен човек, не на групата като цяло.
Не забивайте поглед в земята или в записките си, защото аудиторията ще загуби интерес и ще спре да ви слуша. Използвайте визуалния контакт, за да добиете представа как хората срещу вас реагират на казаното. Постарайте се да прецените дали са отегчени, дали са в недоумение от казаното дотук или пък ви случат внимателно. Опитвайте се да действате в зависимост от реакцията на хората срещу вас.
Изражение на лицето: то в никакъв случай не бива де е преувеличено. Помнете, че усмивката има невероятно въздействие върху околните.
Не си позволявайте да присвивате очи, да стягате челюстта си, да се мръщите или да облизвате устни. Често някое от гореспоменатите идва в резултат на това, че прекалено много се вглъбяваме в нещата, което предстои да кажем, или се разсейваме от нещо, случващо се сред аудиторията.
В заключение можем да кажем, че не е лесно човек да се представи убедително пред публика, защото за да направиш добра презентация е необходим набор от презентационни умения, които се изграждат и учат с практиката. Ако обаче положим усилия, резултатът със сигурност ще е налице.