Така всеки един от срещащите се би могъл да разбере повече за произхода и намеренията на другия, не само съдейки по външния му вид.
Хората от една и съща езикова общност използват утвърдили се във времето поздрави, с което изразяват благопожелание към сънародниците си.
С възникването на необходимостта от общуване с представители на други езикови общности започнал да се налага международно утвърден етикет за отбелязване на началото на среща или разговор. Прието е те да се тълкуват като израз на добро възпитание.
При първа среща с непознат
При първа среща с непознат бъдете по-сдържани и учтиви. Използвайте стандартните изрази, с които се изразява не само доброжелателност към другия, но и това, че цените времето му и че ще запомните този момент като важен („Добро утро!”, „Добър ден!”, „Добър вечер!”). Веднага след това се добавя църковната, военната, научната титла на лицето, названието на заеманата от лицето обществена длъжност и фамилното му име.
Ръкуването не е задължително, освен ако имате намерение да водите разговор. Внимавайте, ако имате среща с чужденци, как се ръкостискате, защото при различните култури етикета е различен.
Краткото запитване ”Как сте?” е просто проява на учтива заинтересованост към другия, но не би трябвало да води след себе си дълги словоизлияние по тази тема. Потупването по рамото, прегръдките и целувките при среща са по-характерни за взаимоотнешенията между близки хора и приятели.
Приема се за израз на неучтивост да се подпирате на стена или предмет и да държите едната си ръка в джоба.
При сбогуване по-уместно е да използвате стандартния израз „Довиждане” вместо „Чао”, който е чуждица и всъщност означава „Здравейте” на италиански език.
Не забравяйте, че когато представяме себе си – първите впечатления са всичко.
При среща с познати и приятели
При среща с познати и приятели може да си позволите да бъдете по-непосредствени в израза на доброжелателността си, като използвате изразите „Здравей!”, „Здравейте!” , „Радвам се да ви видя” или вече поостарелия руски израз „Привет!”. Те предполагат по-приятелско общуване, при което е допустимо и докосване чрез ръкостискане – чрез него се изразява не само съпричастност, но и радост от срещата и добра воля за съдействие в съвместни начинания. Тази традиционна проява на възпитание отпада, ако ръцете ви са изцапани или замърсени.
Редно е мъжът да поздрави първо жената, по-младият – по-стария, подчиненият в йерархично отношение – по-висшестоящия. При сбогуване бихте могли да добавите изразите „Беше ми приятно”, „Радвам се, че се срещнахме”, „Всичко добро!”, „Предай(те) моите поздрави на …”, „Приятен ден”.
При среща с представители на други народности
При среща с представители на други народности би трябвало да се съобразите и с техните културни навици. Запознайте се предварително със значението на езиковите изрази за поздрав при неофициално и официално общуване и с утвърдилите се там обръщения спрямо мъже и жени. По този начин е по-голяма вероятността да се избегнат недоразумения и вследствие на това да се почувствате неподготвени за непредвидена ответна реакция от страна на лицето, с което се срещате.
Добре е да се има предвид, че хората от северните народи са по-резервирани в поздравите си, докато хората от южните народи са по-словоохотливи и предразполагащи към общуване. Ръкостискането не е зъдължително, но се счита за проява на добра воля и желание за сътрудничество.